Alkuperänen vai enemmän ajettu uudella matolla

Keskustelun 'Minkä kelkan ostaisin?' on aloittanut käyttäjä Smirkelimies, 18/1/25.

  1. Smirkelimies

    Smirkelimies Member

    Yamaha Viking noin 1980 luvulta. Samoihin hintoihin sais alkuperäsen 4 tkm ajetun tai 9tm ajetun uudehkolla matolla. Kumpi vai kampi??
     
  2. rainbow6

    rainbow6 KRT

    Melkeinhän ne nähdä pitäisi. Mattojakin saa kaupasta, toki tonnin paukku. Onko hintaeroa?
     
  3. Smirkelimies

    Smirkelimies Member

    Tämä on suunnitteluvaihetta vasta. Ei ole semmosta hintaeroa mikä olis merkittävä. Kun toisella on kuiten ajettu tuplasti, luulis tuntuvan tekniikan kunnossa: moottori, vaihteisto, alusta... . Vois olla et uudehkon maton arvottaa liian ylös riteereissä. Tai sitte ei...Paljo tietysti riippuu miten on käsitelty, joillain ei kestä mikään.
     
  4. rainbow6

    rainbow6 KRT

    Juuh. Eipä tuon ikäisistä voi koskaan tietää niitä kilsojakaan varmasti. Kunto/ilme olisi itsellä ainakin päällimmäisenä mielessä. Lähtökohtaisesti vähemmän ajetun pitäisi olla parempi.
    Ei ehkä koske Vikingiä suoraan mutta E-Suomesta saattaa löytää vaikkapa 5 tkm ajetun kelkan jossa kaikki on rikottu vähillä lumilla kivikossa/kannokossa ja vastaavasti Lapista 15 tkm ajetun joka on täysin kurantti.
    Tai samoilla kilsoilla toiselle kelkka on ollut työkalu ja toiselle intohimoinen harrasteväline niin saattaapi olla siinäkin eroa.
     
    Viimeksi muokattu: 18/1/25
  5. Smirkelimies

    Smirkelimies Member

    Oma lukunsa monia monia vuosia seisseet erittäin vähän ajetut. Appiukon kaverilla on meren saaressa jammu viking jolla ei o montaa sataa km kelattu. Siellä se kosteessa ilmastossa ja kylmässä makoilee. Erittäin vähä ajetut on yleensä vanhoinalin hyvin kalliiksi arvotettuja. Mut jokoha vois olla vaikka kampuran kauloissa ja pytyissä pientä syöpymää kun kosteus vuosia tiivistyy moottoriin. Aika syö telaakin vaikkei ajais yhtään.
     
  6. Kojontti

    Kojontti 600R RE, x-rs pessimisti-evo

    Viikingin tekniikka on niin perusmallia että ottaisin ilman muuta sen missä on parempi tela. Se on ihan sama onko ajettu tonni vai kymmenen, olettaen että kummankin osalta puhutaan perusehjästä kelkasta.
     
  7. perttuni

    perttuni Lynx Xtrim 900 ACE

    Naapuri osti 2005 vuonna uuden Yamaha Vikingin ja on tehnyt perushuoltoja ja korjannut rikkoutuneet osat. Rikki on muistaakseni menny kahdessa kymmessä vuodessa vetoakselin kuivan pään laakeri, pari starttimoottoria ja pari akkua, pari variaattorin hihnaa ja toki varmaan jotain muuta pientä. Kilometrit laitteessa todennäköisesti jossain 15-20tkm välissä kun matkamittari on pysähtynyt jo vuosia sitten jonnekin kymmenen tonnin nurkille. Moottorin puolesta näyttää pelaavan ihan normaalisti. Tela on alkuperäinen. Sanoisin, että ovat erittäin luotettavia jos yhtään on pidetty huolta.
     
  8. Smirkelimies

    Smirkelimies Member

    Hyvältä kuulostaa. Vikingin maine on kyl hyvän kova. Tarttis käydä koeajamassa jotain vähä.
     
  9. jaskap

    jaskap Well-Known Member

    Ottaisin sen, kumpi on yleisesti ottaen paremmassa kunnossa. Toki matto on isossa osassa ja arvokas osa. Kilometrit ovat lähinnä suuntaa antavia vanhemmissa kelkoissa. Ja Jammun kytkimen osien hinnan rinnalla alkaa uusi telamattokin tuntumaan edulliselta.
     
    rainbow6 tykkää tästä.

Suosittele tätä sivua