^ En tiedä CFMoto:n omista tuotteista mitään eikä kyllä kiinnostakaan - mönkkärit eivät kiinnosta ylipäätään. Ei vaan kuulosta hyvältä että Euroopan ja Jenkkien kaikki teollisuustuotanto on Kiinassa / siirretään Kiinaan. Tiedän että Kiinassa voidaan tehdä ihan samanlaatuista kamaa kuin muuallakin mutta silloin se ei enää ole kovin paljoa halvempaa kuin muuallakaan tehtynä. Jos tuotanto jatkuisi CFMoto:n myötä Yhdysvalloissa, sittenhän käytännössä omistajapohjalla ei ole väliä. Vaan periaatteessa kuitenkin kyllä on väliä, ainakin omassa arvomaailmassani. Tärkeintä kuitenkin on että AC:n tarina jatkuisi, olkoon sitten mahd. tuleva omistaja kuka tahansa.
En tiedä mönkijöistä oikein mitään minäkään, mutta yksi kaveri puheli, että cf-moton mönkijöissä on vakiona sellaisia komponentteja, joita can-ameihin vaihdetaan after market-osina vakioiden tilalle. Moottoripyöräpuolella cf-moto omistaa nykyään osan ktm:n emoyhtiöstä.
Todennäköisesti tuo on catin tulevaisuudelle pelkästään hyvä asia, vielä ku ceffin organisaatio ottas maahantuontipuolen ym haltuun niin lopussaki vois alkaa homma toimia täälä pohjolassa
Yks cfmoto 850 mönkjä löytyy ja 4 vuoden kokemuksella ei sitä kyllä kiinankuraks pysty haukkumaan. Seuraavakin mönkijä on kyllä ennemmin cf kun can-am
Vaikka canamin mies oonki, niin sivusta seuranneena ceffi tehny kovaa ja nopeaa kehitystä mönkijä puolella, suosiosta päätellen ei oo huono peli. Samaa kehitystä vois tuua catille, ettei tarvis yhtä mallia myydä 15 vuotta
Kyllä jäisi uusi katti kauppaan, mikäli siitä Kiinalainen tulee. Laatua en epäile, mutta kyllä maailman poliittinen tilanne nyt vaan on se, että itää ei kannata tukea ainoallakaan eurolla.
Jaa-a, no mistäs puhelimesta kirjoittelit viestin? Oletko varma ettei siinä ole kiinalaisia koponentteja, tai ettei sitä ole ihan kasattu kiinassa? Entä sitten kelkat ja muut mönkijät. Aika paljon on osatuotantoa siirretty kiinaan jo aikaa sitten. Jopa eurooppalaisten autojen komponentteja tehään kiinassa vaikka kuin paljon. Vaikea on Kiinalta välttyä. Toki, jos myy kaikki elektroniikan pois ja muuttaa erämaahan, niin hyvällä tuurilla voi päässä eroon kiinasta
Ei ollut ehkä mulle suoraan tämä kommentti mutta vastaan silti. Mulla ainakin se pointti oli se, että eurooppalaiset ja jenkkifirmat ovat ihan itse tuotantonsa sinne siirtäneet halvempien työvoimakulujen ja raaka-aineiden perässä. Kukaan ei ole pakottanut. Eli ei aina näin ole ollut ja asiat olisi voitu hoitaa fiksumminkin. Mutta kun. Osakeyhtiömuotoisia firmoja ei tietenkään kiinnosta valtion tai sen kansalaisten asiat vaan se voitontavoittelu. Onko tämänlainen kehitys meille, kansalaisille, hyvä? Ei minusta. Verotulot, työttömyys, tietotaidon poistuminen nyt vaikkapa esimerkkeinä. Nyt Kiinassa on jo elintaso (lue: palkat) nousussa ja nämä firmat siirtynevät jollain aikavälillä Intiaan? Sitten alkaa jo olemaan vaihtoehdot vähissä…
Minä olin jo 20-vuotta sitten sitä mieltä, että esim nää suomalaiset teknologian kokoonpanofirmat sahaa omaa oksaansa. Kun siis siirsivät tuotannon suomesta kiinaan. No miten kävi, alkoi yyteet ja tuli 2008 vuoden romahdus. Sehän se on hankala homma kun länkkärifirmojen pitää koittaa kilpailla kiinalaisten kanssa. Ainoa keino on tehä osia Kiinassa.. Intia on jo nähty. Afrikka on seuraava suunta. En minä silti pidä pahana asiana, jos tuo CF Moto ostaa Catin. Veikkaan että osatuotantoa tehään kiinassa, ja kokoonpano jenkeissä. Näen, että tuo on ainoa kuvio jolla tää merkki tulee pelastuun.
^ Nyt ois kyllä kiinnostava paketti kasassa, Catalyst + 858 niin olisi mahtava homma jos 25 ei jäisi viimeiseksi vuosimalliksi.
No tämä kiinalaisten autojen kehuminen perustuu siihen, että näillä euroopan vasemmistomedioilla, joita ohjataan keskitetysti on tarve lytätä Teslaa... Mutta jos vielä pari ajatusta tuosta mahdollisuudesta CF ja Cat yhdistymiseen. Yksi mikä tuossa olisi etuna, olisi melko varma laadun parantuminen. CF on iso firma, jolla on todella paljon osaamista koponenttivalmistuksesta. Nehän tekee nykyään esim varit ja kytkimet ite. Aiemmin ne näytti CV Techiä. Ja ne nykyset on muuten aikalailla samoja, mitä Arctic Catilla on kelkoissa. CF moto panostaa muutenkin laatuun. Nehän tekee KTM moottoreita, mutta omissa moottoripyörissään ne ei käytä niitä. Kuulemma KTM koneet ei täytä niiden omia standardeja. Kotarillahan on ollu hirveitä ongelmia noissa niiden moottoreissa. Johtuen huonosta suunnittelusta. Vaihtoehtona Catin ostajaksi on esitetty tuota Argoa. Mutta ite en näe sitä hyvänä vaihtoehtona. Seki on pieni firma, jolla on rajalliset resurssit. Ja tj:nä husaa hra Darlin. Mies jonka mielestä catin Procross jne rungot olivat maailman parhaita, eikä niiden päivitykselle ollu mitään tarvetta... Ko herrasmies oli Catin peräsimessä, kun firma meni taloudellisesti melkoiseen alamäkeen. Hänen paluu Catin johtoon kuulostaa naksun pelottavalle ja jopa paluulle takaisin ajassa. Vaan toivottavasti asiat edistyy. Catalyst on isolla marginaalilla paras tuote, jonka Arctic Cat on ihan hetkeen kehittänyt. Pienillä parannuksilla ja muutoksilla ja jatkokehityksellä kyseessä voisi olla aivan markkinoiden kärkituote monessakin mielessä.