Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Ei. Vilkaise tuota pari viestiä aiemmin olevaa Ylikiiminki - Pudasjärvi reittiä ja siinä viestissä viimeistä linkkiä. Relation Analyzer. http://ra.osmsurround.org/analyze.jsp?relationId=1430851 Klikkaa siellä "Download GPX" nappia. Vai ymmärsinkö kysymyksesi väärin? .
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Ei, missasin tuon esimerkin, siellähän se nappi jo oli. Vaikuttaa erittäin lupaavalta
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Täältä löytyy nyt kaikki sivustolla olevat reitit yhtenä GPX-tiedostona: http://www.kelkkareitit.fi/gpx/. Kokeilkaa toimiiko tuo omissa laitteissa. Tällä hetkellä meillä on jo yhteensä reilun 5000km edestä reittejä. Mitä mieltä olette, pitäisikö noita reittejä pystyä lataamaan myös pienempinä palasina, vai riittääkö yksi iso tiedosto?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Joko näkyy kartalla? PS.Korjasin Kajaanin länsipuolella olevan reitin tageja (kirjoitusvirhe), huomenna näkyy taas kartalla...
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Aika reilusti karsittu reittipisteiden määrää vrt. OSM:in tietoja. Ei sillä, saahan tuosta vielä selvää ja on paljon paljon kevyempi kuin alkuperäinen data. Missä vaiheessa /miten tuollainen kevennys tehdään? Itse filtteröin turhia pisteitä Garminin mapsourcella. Sillä saa ajan tai matkan suhteen karsittua pisteitä vähemmäksi. Olen käyttänyt 20m minimietäisyyttä.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Joo, mie pyöräytin sen gpsbaabelillla 10m tarkkuuteen, juurikin siksi että ei olisi niin raskas aukaista. Code: gpsbabel -t -i gpx -f kelkkareitit.gpx -x simplify,error=0.01K -o gpx -F kelkkareitit_10m.gpx Laitoin alkuperäisenkin nyt jakoon.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Osaako joku OpenStreetMapia enemmän käyttänyt kertoa saako noita kelkkareittejä näppärästi näkymään OpenStreetMapin omassa kartassa? Muokkaus-tilassa ne kyllä näkyvät, mutten keksinyt miten ne saisi näkymään myös kartan normaali selaamisessa. Oikean yläreunan plus-merkistä saa Kerrokset kohdasta Data-valinnan, mutta tällöin tulee näemmä kaikki "ylimääräinen" data näkyviin. Haluaisin siis Kerrokseksi näkyviin polut, joilla on snowmobile-tagi. Näin näkisi kelkkareittejä jo ennen kuin ne ovat siirtyneet kelkkareitit.fi-palveluun Ja toinen kysymys liittyen kelkkareitit.fi:n päivittymiseen. Ilmeisesti reitit haetaan OSM:stä käsin pakotetusti ja niistä koostetaan sitten kartta näkyviin kelkkareitit.fi-sivulle? Olisiko mahdollista lisätä ominaisuutta, jolla kelkkareitit.fi-sivulle voisi kertoa uusien/korjattujen reittien ID:t? Näin kelkkareitit.fi voisi hakea muutoksia nopeammin vain muuttuneiden tietojen osalta. Lisäksi toki pitäisi silloin tällöin hakea koko reitistön etsintä, kun kaikkia muutoksia ei varmastikaan tulisi kelkkareitit.fi:lle erikseen ilmoitettua.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä lisää highway=path tagi. Näkyy katkoviivana. Kaikki ei tykkää, mutta on suosituksen mukainen. Sittenkään se ei näy samalla sekunnilla, kun sen talletit, sillä openstreetmapin oma mapnik kartta renderöidään (piirretään karttaviivat kartalle) ihan samalla tavalla kuin tuo kelkkareitit.fi. Mapnikin etuna on vain se, että sinne menee tieto kaikista openstreetmapin kannan muutoksista (se on openstreetmapin oma renderöintipalvelu, niin yhteistyö on tietenkin saumattomampaa), eli se yleensä renderöi uuden kartan sille alueelle muutaman minuutin sisällä. Toinen tapa on klikata talletuksen jälkeen editorissa viekä kerran kyseistä tietä ja katsoa vasemmasta alakulmasta tielle annettu numero, esim 98262066 ja kirjoittaa sitten osoitekenttään http://www.openstreetmap.org/?way=98262066 (siis tietenkin oman tien numerolla) Silloin tuo kyseinen tie näkyy kerroksena pohjakartan päällä. Tuo renderöinnin nopeuttaminen juuri nyt, kun openstreetmapin serverit ovat aika takkuisia (ja esim minun aiemmin käyttämäni XAPI http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Xapi read-only rajapinta palauttaa "HTTP Error 503 - Service unavailable") on aika haasteellista, vaikka tietäisikin minne teille on tehty muutoksia. Kyllä tuo maroachin menetelmä on tässä tilanteessa se varmin, vaikkakin se aiheuttaa ärsyttävän viiveen. .
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Kartta on näköjänsä päivittynyt Tuore versio http://www.kelkkareitit.fi Mielestäni sieltä puuttuu vanhoja latauksia ainakin se gartepin lataama Heinäveden reitti Tulenliekki-Kuikka Koposen kiemura, tuo Koposen kiemura on mutta olisiko joku muu lataus, kun se pätkä Heinävedeltä Huuhkonvuoreen Tulenliekkiin puuttuu. Yritin siinäkin korjailla aiemmin nitä tageja, mutta kone tilttasi... Haluaisitko HACY vilkaista?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Siirsin vastauksen jorinaketjuun. http://kelkkalehti.com/keskustelu/index.php?topic=77353.msg713240#msg713240
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Onko nämä kaikki reitit varmasti auki ja virallisia, koska kaavin läheltä menevä reitti rautavaaralle ei pitäisi olla virallinen, eikä ole ollut auki moneen vuoteen?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Tämä ei ole viranomaisten toimittamaa tietoa vaan käyttäjien ja tämän luotettavuus kasvaa (aivan kuin wikipedian) mitä enemmän käyttäjät sekä tuovat, että myös korjaavat toisten tuomaa tietoa. Eli mikä reitti pitää merkitä privaatiksi tai postaa kokonaan Tuo Kaavin itäpuolelta pohjoiseen menevä? Tai onko jollain päinvastaista tietoa? .
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Kaikki reitit mitä kartasta löytyy eivät välttämättä ole paikkansa pitäviä. Tietoja reiteistä kerätään yhteisön voimin, ja on aina mahdollista että mukaan tulee vanhentunutta/väärää tietoa. Mutta toisaalta yhteisön voima tulee ilmi myös virheiden korjauksessa, kuten tässä tapauksessa! Täytyy muistaa, että vastuu on aina loppupeleissä sillä joka on kelkan sarvissa. Täysin 100% paikkansa pitävää kartaa tuskin on olemassakaan edes viranomaisten toimesta, eli jos maastossa merkinnät/jne ovat erit kuin kartassa, niin oletusarvo on, että kartta on väärässä ja mennään maastossa olevien merkintöjen mukaan! Voitko vielä tarkentaa, mikä/mitkä pätkät tuosta ei pidä paikkansa niin korjataan..
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Musta pätkä punasen alapuolella on mielestäni kokonaan poikki. Yläluostan kaupalla on joskus ajaneet mutta jotain omia teitä. Lähempänä rautavaaraa olevasta loppu pätkästä ei mitään hajua onko siellä virallista pätkää, mutta kaavin suunnalla ei ainakaan ole.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä OK, poistan tuon pätkän, ellei kellään on sitä vastaan.. Huomenissa päivittyy karttaan...
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Mielenkiintoiset sivut ja paljon asiantuntevaa jorinaa asiasta! Hyvällä asialla jannnut on! Valitettavasti oma osaaminen on toistaiseksi sillä tasolla, että pitäs saada jonkinlaista vierihoitoa, kuinka esim. saisin nuo kartat ladattua Nokia N8:n ja vielä näkymään siellä? SportTrackeri on kapulassa ja lenkillä oon saanu jopa siihen jälkeä, joten pitää koittaa ensi kerralla kelkkaillessa, miten piirtää ja osaanko sieltä niitä siirrellä. : Voisi tuohon varmaan jonkin fixumman ilmaissoftankin saada, mutta ei tunnu oikein missään olevan tohon malliin tukea . Ehkä kokeilemalla vois saada jonkin toimivankin? Jos jollain on heittää, miten saan nuo reitit kapulaan, niin ....
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Kännyköiden GPS ohjelmat / Android, Symbian, iPhone -topikissa on puhetta puhelimien GPS-ohjelmista. Kokeile vaikka sielläkin suositeltua DirtVieweriä, sillä vissiin pystyy sekä tallentamaan reittiä, että lataamaan valmiin reitin näytölle. Tarkemmin en tiedä tai osaa neuvoa, kun en omista Nokialaista..
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Miten pääsen vaivattomimmin editoriin. Versio 2. Kun löydät jotain korjattavaa www.kelkkareitit.fi kartasta, esim. että Kalimenlammen toinen laavu ei näy. zoomaa ensin tarkimpaan tasoon, eli tasolle 13 klikkaa oikean alakulman Permalink tekstiä/linkkiä, jolloin hyppäät esim. osoitteeseen http://www.kelkkareitit.fi/?zoom=13&lat=65.03296&lon=25.8271&layers=B000TT vaihda osoitekentässä 'www.kelkkareitit.fi' -> 'www.openstreetmap.org' poista lopusta '&layers=BOOOTT' tms. paina returnia osoitekentässä, niin menet openstreetmapin vastaavaan karttaan esim. http://www.openstreetmap.org/?zoom=13&lat=65.03296&lon=25.8271 zoomaa vielä lähemmäs, että editorin käyttö olisi jouhevampaa klikkaa "Muokkaa" välilehteä Muokkaa ja tallenna. Esim. tourism=Lean_to -> tourism=lean_to Korjasin jo tuon. Korjaa sinä jotain muuta. Korjauksesi näkyy parin - kolmen päivän kuluttua kelkkareitit.fi kartassa.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Hyvä ohje Nokian puhelimille (Sports Tracker) jälkien tallentamiseen ja lähettämiseen: http://www.latukartta.fi/sekalaista/SportTrackerGPXtiedosto.html Muista korvata sähköpostiosoite minun osoitteella: [email protected]
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Karttojen päivitys: - Kelkkareitit pyrin päivittämään toistaiseksi joka päivä (iltapäivällä) - Bensa-asemat, kodat, laavut kerran viikossa (päivitys mahdollista tapauskohtaisesti myös useammin, ota yhteyttä jos tarvetta)