Tässä nyt menneessä cobrassa näyttäisi olevan kaikki muu kunnossa. Ei murtumia, ei puutu lappuja eikä muutenkaan mitään päälle näkyvää. Tällä ajanut useampikin kuski vuorotellen, mutta kaikki kokeneita. Nuoremmat ajaa rajusti, mutta silti vähän ihmetyttää. On kuitenkin samassa joukossa ja samoilla kuskeilla tälläkin hetkellä yli 10tkm kestäneitä mattoja. Ehkä huonoa tuuria
Yleensä näistä ota Kittilän poliisikaan selvää, mutta tässä tapauksessa veikkaan vahvasti tapaturmaista rikkoutumista. Matto on muuten nähtävästi vielä todella hyvässä kunnossa, mutta tuon repeämän etupuolelta on lapusta selvästi murtunut pala suoraan vetoreiän kohdalla. Todnäk ajettu johonkin pahki ja repaissut vetoreiästä maton rikki. Kaskohommia.
Onhan se mahdollista et johonkin sattunut. Itse asiassa hajoamispaikalta olis melkein paiskannut kivellä Kittilän poliisiasemalle. Olis pitäny käydä kysymässä
Kyllä on tuo matto tosiaan osunut johonkin minkä takia hajonnut. Aikonaan hajosi 10 RE:n matto samalla tavalla, mutta se oli ajettu yli 10 000 km. Tosin sekin oli ihan priima muualta. Mutta kuten aiemmkin sanottiin, niin Cobra on kyllä hyvä yleismatto, mutta kesto saisi olla parempi.
Moro, jarrupalat alkas kohta olla ajankohtainen niin heräsi ajatus että mitä jos päivittäisi paremmat jarrut tuohon -22 Rave RE:n. Mitä kaikkea osaa se sitten vaatisi esim. Enduron jarrujen laittaminen tuohon?
Parhaimman vastineen rahalle saat kun hommaat säädettävän jarrukahvan, sintteripalat ja paremmat jarrunesteet. Ei siitä huippu tule noillakaan mutta paranee reilusti eikä rahaa pala älyttömiä.
Joo tekis vaan mieli kerrasta laittaa kunnon jarrut kun on vielä tuo nastamatto millä kyllä saa pitoja Voisin aloittaa juu sintteripaloilla ja katsoa miten paranee. Mut mitkä osat se vaatii jos laittas Enduron jarrut? jos tulis joku purkuvehjes vastaan..
Kaikki. Vetoakseli, laakerin tukilevy, 4-mäntäinen jarrukaliperi, jarrukaliperin tuki, shimmi vetoakselille, rs-jarrulevy, runkoon rälläkkää, jotta isompi kaliperi mahtuu, jarruletku ja jarrukahva kokonaisuudessaan. Kuten sanottu, sintteripaloilla saa jo aika paljon parannusta aikaan jos on kovempi jarruttelija.
Kuulostaa kivalta aloitetaan vaikka sitten niillä sintteripaloilla, muutenkin jo alkanut keskittymään enemmän tourinkivauhtiseen fiilistelyyn
QRS 231-303 Purple 417127062 P-drive 200/300 GN/Black 417224016 Pivotin pultit olen vaihtanut myös kevyempiin kilotavara kuusiokoloihin ja hihnaksi Ultimaxin XS821. Tolla setupilla kiertää ja kulkee rampit kolmosella "aina" 8100-8200 ja hihnat kestää. "Aina" lainausmerkeissä koska kevään sohjokeleihin joutuu laittaa rampit neloselle, että jaksaa pingata. Näin pääsee eroon kiertämisongelmasta, ei mene hihna enää löysälle jarru - kaasu pumppauksessa ja reagoi paremmin kaasuun, eikä ole kallis päivitys.
Toimiiko tämä voimalinjan päivitys myös uudemmassa enskakelkassa? Kelkkana Lynx 600R enduro -25, ja vakio voimalinja on melkoinen kuminauha, äänet kyllä nousee, mutta löysästi lähtee. Ja harrastusmielessä kävin kisan Rovaniemellä ajamassa, muut näytti menevän menojaan suorilla, missä ajotaito ei vaikuta, ei vaan kulje eikä lähde. Myös muut ehdotukset tervetulleita
Kiinnostaa kans tämä voimalinjan päivitys, nämä vakiot suoraan sanottuna aikas paskaa jos vertaa vaikka ropalikseen
Pelaa. Sama setuppi mulla on myös nykyisessä 2025 skipassa. Saman ongelman huomasin itekin muutama vuosi sitten Kuusamon enskassa. Polarikset ajoin helposti metässä kiinni, mutta mehtäautoteillä ja järvipätkillä taas jäin, koska ne kulki niin paljon kovempaa.
Hommasin -22 enduron kuukausi sitten ja kerkesin muutamalla ajokerralla vähän tutustua kelkkaan. Pehmeällä reitillä ajo ei oikein sujunut, aika levotonta oli. Kelkkaan on vaihdettu alustan iskarit jäykemmiksi edellisen omistajan toimesta joka voi olla osa syy kun painan itse 80kg. Mietin että pitäisikö nykyisiin xc+ suksiin vaihtaa totaltekin racing raudat jolloin selviäisi noin satasella, vai onko tuo rahan tuhlausta ja suoraan investoisi uusiin suksiin DS+? Hinta on toki eri luokkaa verrattuna ohjareiden vaihtoon.
Eti C&A Pro Xcs ja niihin freefride raudat, niin loppuu vetelyt ja rupee loppuu vetelyt. Ei niistä Xc+ hyviä saa vaikka niihin mitkä raudat vaihtas.