Eilen lauantaina ajeltiin neljän kelkan voimin pudiksen nesteeltä syötteelle. Reitit huippukunnosa Pudasjärven päässä mutta syötteen päässä oli sen verran patikkoa että freeriden etupukki auntautu 1400km jälkeen. Tuhannet kiitokset vielä täälläkin sille catti kuskille jonka ahkiolla saatiin skiido nilkutettua tien varteen.
Syötteellä 98 loppu. Huomenn pitäs vissiin tulla lisää. Taivalkoskella varmaan löytyy joku luotettava tankkauspaikka ??
Varmaan ajettava jos ei kevät oo kovin aikaisessa? Viime vuonna oli vähän heikkoa loppukuun puolella.
Omaan makuun yleensä parhaat ne loppu kevään vesi ja loska rallit. Syötteeltä vaan pohjoiseenpäin porkkaamaa reittejä
Tarkoitus ajaa tässä kohtpuoliin syötteeltä taivalkosken kautta kuusamoon. (viime vuonna jäi ajamatta) Onko reitti merkitty selkeästi että ilman navigointilaitteita osaa turrata? vai onkohan tämä paras reitti? miten esim syöte, posio, kuusamo?
Jokunen vuosi sitte ajoin yksin kuusamosta ouluun taivalkosken ja syötteen kautta ja ihan hyvin silloisten merkkauksien avulla osasin
Tämä on hyvä tietää.. Tosin nyt sitten semmoinen kysymys kun täällä oulussa näkyy kausi loppuvan niin vieläkö syötteen suunnalla ja siitä ylöspäin pääsee, vai onko tuolla esim sulia ojia missä ei siltaa tms..
Eikä tuo posion kautta reitti valintakaan ole huono, sieltä rukan kautta kuusamoon... Taivalkosken reittikin on ok mutta jos kahvit yms. meinaa nauttia, niin joutuu vähän ylimääräistä ajella. Nykyisin ei vissiin kuitenkaan saa enään sakkoja, jos ajelee tuonne abc tankki paikan kahvilaan. Toki tuota uutta teboilin pistoa en ole testannu...Eli tapiska on mulla poikotissa vielä hetken
Tavararullahan se katosi Taivalkoski - Syöte välille kelkan perästä tänään... Musta Stormin rulla, jos joku sattuis löytämään ja kehtais viiä johonki ihmisten ilmoille. Tiedoista voi soitella nolnelnol 730 5605. Pete Ps. Kuusamo Syöte väli oli makiassa kunnossa, oikein ajettavassa kunnossa
Pudasjärven suuntaan oli aika hienossa kunnossa loppuviikosta lumisateen jälkeen. Ei vastannut Syötteen hurjaa mainetta yhtään
Tänään huikia ilma ja huippukuntoiset reitit Syötteellä! Pudasjärven ja rytingin suuntaan oli kyllä tiptop kunnossa, lanattu lienee vastakin? Kelkkojakin oli kivasti liikkeellä...mutta ihmekös tuo, ei tällaista keliä voi jättää käyttämättä Että eiku takas baanalle nauttimaan!