Kirjoittaja Aihe: Käytetyn romun kaupankäynnin tinkaamistopikki  (Luettu 16460 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Paikalla Shape

  • Jäsen
  • *****
  • Viestejä: 2203
  • REV 550 -07 137"
    • shapetsau.dyndns.org
Vs: Käytetyn romun kaupankäynnin tinkaamistopikki
« Vastaus #120 : 25.02.2013 - kello 21:26 »
Iskunvaimentimeen kuuluu tai ei kuulu kierrejousta. Hakajouset eivät ole osa iskunvaimenninta, joten ne olisivat pitäneet kuulua mukaan. Jos mie ostan iskareita, niin en oleta saavani mukana myös hakajousia.
<| Team JSR |> <| Föönin rakentelua |>

Luulin, että kelkkailu on elämäntapa kunnes siitä tuli elämä.

Poissa Puppe

  • Jäsen
  • *****
  • Viestejä: 3960
  • Nytro WPimped
Vs: Käytetyn romun kaupankäynnin tinkaamistopikki
« Vastaus #121 : 25.02.2013 - kello 21:28 »
Myyjä myy ostajalle puhelimessa käytetyn täydellisen alustan ilman iskunvaimentimia. Toimitus sovitaan matkaennakolla. Paketti saapuu perille. Paketissa on alusta ilman iskareita sekä ilman hakaneulajousia.
Jättäsin lunastamatta ja pyytäisin lähettämään ne puuttuvat jousetkin.

Paikalla Laplander

  • Jäsen
  • *****
  • Viestejä: 1215
  • Polaris SB Assault '12
Vs: Käytetyn romun kaupankäynnin tinkaamistopikki
« Vastaus #122 : 25.02.2013 - kello 21:39 »
Eipä tuossa minun mielestä minkäänlaista vääryyttä ole tapahtunut. Onhan siinä etupukin iskarissakin jousi, olisiko se pitänyt myös kuulua kauppaan mukaan? Tai jos takapukissa olisikin kierrejousellinen iskunvaimennin hakaneulajousien sijaan?

 ;D

Itekki ymmärtäsin sen että täydellinen alusta ilman iskareita niin kuuluisi kaikki muut konponentit ehottomasti olla jos ei paikoillaan niin ainaki samassa paketissa

Poissa Kimurantti

  • Jäsen
  • ****
  • Viestejä: 461
  • Piip piip 3300RE-600-12----<<>> 14 600 re
Vs: Käytetyn romun kaupankäynnin tinkaamistopikki
« Vastaus #123 : 26.02.2013 - kello 09:23 »
Kyllä hakaneulakset pitää olla mukana...kirveen kans kylään jos ei ala tulemaan ;D
R.I.P:A-C ZR 600. Edge xc sp x 600-01.PRO X 2 600-04. 600 Enduro -06, 600 RE-08, RE-600-11 ego, bang bus.com

Poissa Pastori_

  • Jäsen
  • *****
  • Viestejä: 762
  • Xtrim/Nytro
Vs: Käytetyn romun kaupankäynnin tinkaamistopikki
« Vastaus #124 : 26.02.2013 - kello 18:34 »
Hakaneulat kuuluu alustaan ei iskarien mukaan.

Poissa 700efi

  • Jäsen
  • *****
  • Viestejä: 529
  • joku lossi

Poissa Jänkis

  • Jäsen
  • **
  • Viestejä: 31
  • Lynx Re 600 -07
Vs: Käytetyn romun kaupankäynnin tinkaamistopikki
« Vastaus #126 : 01.03.2013 - kello 17:16 »
Olet oikeassa Jänkis, että korkein hallinto-oikeus ei ole tehnyt päätöstä, että yksityinen myyjä on vastuussa mahdollisista piilevistä vioista...  ;D

 8)Hallinto-oikeudessa näitä yksityisten riita-asioita ei edes käsitellä. Ei kannata jängätä Jänkis väkisen jos ei ole oikeudenkäynninkaaren perusteet hallinnassa  ;)

hehehhe.... totta turiset, en minä tiedä mistä minä tuon hallinto-oikeuden oikein oon tempassu tuohon kirjotukseen...  :o ;D ???

mutta en kyllä myönnä väkisin jänkänneenikään (olikohan tuokaan oikein taivutettu  ::) ) ..... luulen että kirjoituseni pointti tuli selväksi, jos ei niin otan kyllä vastuun. :P

Poissa Mckonen

  • Jäsen
  • ****
  • Viestejä: 275
  • SXR jammu/Evinrude Bobcat/Winha 54/Winha 60
Vs: Käytetyn romun kaupankäynnin tinkaamistopikki
« Vastaus #127 : 03.04.2013 - kello 09:45 »
Aivan mielenvikast läpändeerust! Tämä topikki jäänyt huomaamatta ihan kokonaan.
Oman näkökantani annan eli ostin männä vuosina -93 AC Ext 550Efi:n tonnilla,siisti ikäisekseen uuden karhealla ripsaw matolla..no 150km ja mäntään paloi täydestä laukasta reikä ja rojut alakertaan silppuna tottakai.
Viaksi paljastui loppuun ajettu stefa (luultavasti alkuperäinen) ja saman puolen ruiskusuutin oli tukossa joten laihalle mentiin ja rajusti.
Myyjän kertoman mukaan koneremppaa oli tehty joskus muutamia tuhansia sitten mutta en laskenut sen varaan mitään koska dokumentteja ei ollut.
Uusiksi meni pytty ja tietty mäntä ja samahan ne oli uusia molemmat männät kerralla kun siihen alettiin.
Osia piti tilata Jenkeista saakka kun Suomesta ei saanut ja sen laukan arvoksi tuli sitten 600euron liipaisu.
Tonnin kelkka ja ikää kuin Jeesuksella..ei käynyt pienessä mielessäkään rueta soittelemaan myyjälle että maksa toinen pytty ja mäntä.

Korjasin kelkkaa loppupeleissä tonnilla ja siinä periaatteessa käytiin kone täysin läpi uusilla osilla, ruiskupuolen tukkeutuneet osat huolsin...alustan laakerit ym. kulutusosaa uusiksi.
Takapukin linkkuja vahvistin ja linkkuputki akselin (mikä kiinnittyy ylhäältä runkoon) teetätin sorvarilla vahvemman kunnon raudasta ja hitsautin ammattilaisella.
Sitten Catti olikin kuin uusi ja kulki niin maan perkuleesti.
Möin kelkuttimen talven jälkeen Anopin miesystävälle kun väkisin halusi ostaa niin hän  on antanut sille runtua koko talven ja kehuu laitosta maasta taivaaseen että miten hyvin toimii.

Mitä tästä siis opimme...vanhat kelkat purkautuu eittämättä jossain vaiheessa, joko siinä ensi ajon aikana tai parin vuoden päästä.
Nihin ei ole yhtään luottamista ellei pidä niitä pumpuliin käärittynä autotallissa.

Pienenä offtopikkina tämä topikki jotenkin kuvastaa tätä--->
http://www.dynamiitti.com/forum/viewtopic.php?t=62986
Näitä löytyy  ;)