Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Ihan varmasti parannukset olisi jo ajankohtaisia. Jossain vaiheessa testailin testailin miten saisi pelkät kelkkadatat OSM:stä overpass-api.de -sivustolta kyselyllä tietystä bboxista. Ilmeisesti mun kyselyt oli liian monimutkaisia, koska ne kaatui aina timeoutteihin, vaikka bboxin koko ei vielä lähennellyt edes koko Suomea. Vastaanotan mielelläni tietoa rajapinnasta ja valmiista kyselyistä, joilla saisi pelkät kelkkareitit ja -poit OSM-tiedostoon helposti tarvittavalta alueelta. Tästä eteenpäin homman pitäisi mennä nykyisen automaation mukana melko kivuttomasti. Nämä koski siis juuri tuota Garmin img-tiedoston luontia.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Olen viimeksi hakenut noita 2011, ja piti hiukka korjailla, mutta tällaisella linux scriptillä saan koko suomen kelkkareitit haettua. Formaatti on OSM XML:ää Code: #!/bin/sh wget -O /tmp/$$_finland.osm.pbf http://download.geofabrik.de/europe/finland-latest.osm.pbf ~/osmosis-0.43/bin/osmosis \ --read-pbf /tmp/$$_finland.osm.pbf \ --tf reject-relations \ --tf reject-ways \ --tf accept-nodes snowmobile=yes \ outPipe.0=POI \ --read-pbf /tmp/$$_finland.osm.pbf \ --tf accept-relations route=snowmobile \ --tf accept-ways snowmobile=official,designated,permissive,yes,private \ --used-node \ outPipe.0=RetW \ --merge inPipe.0=POI inPipe.1=RetW \ --write-xml data/snowmobile_`date +%m%d`.osm ln -s -f data/snowmobile_`date +%m%d`.osm snowmobile_latest.osm rm -f /tmp/$$_finland.osm.pbf Osmosis piti päivittää uusimpaan versioon 0.43 ja koko suomidatan hakulinkki geofabrikissa oli pikkasen muuttunut. Jokunen minuutti tuossa menee ja varmaan nykyään löytyy parempiakin tapoja, mutta tämä esimerkkinä. Niin, jos haluaa rajatulta alueelta, niin lisää vain --bounding-box määreen johonkin sopivaan väliin/väleihin. En ole testannut. http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Osmosis/Detailed_Usage#--bounding-box_.28--bb.29 . Edit: Bounding box linkki lisätty
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Juuri tuollalailla vanhan skriptisi pohjalta haen tällä hetkellä Suomen datan. Se koko Suomen OSM-data alkaa vaan olla sen verran iso, ettei viitsi hakea Suomea, Ruotsia, Norjaa ja Venäjää kokonaan. Vaan pitäisi käyttää jotain APIa, jolla saisi suoraan OSM:stä vain halutut tietueet eli kelkkailuun liittyvän datan.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Sitten en osaa auttaa. Voisiko toinen foorumi avustaa? http://forum.openstreetmap.org/viewforum.php?id=15 .
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Pohjois-Karjalan virkistysreitistöyhdistyksen reitit päivitetään kuluvan kauden aikana myös kelkkareitit.fi -palveluun. Palveluun lisätään urat, tauko- ja tankkauspaikat, laavut, kodat, infopisteet/taulut, tulipaikat (sekä kelkkailuun liittyvät palvelut niiltä osin kuin ne saadaan kartalle näkyviin). Mikäli sinulla on lisättävä ura tai piste jonka soisit olevan kartalla laita tiedot s-postilla [email protected]. Myös päivityspyyntöjä olemassaoleviin uriin voi laittaa. Päivitettävistä urista mielellään GPS-jälki .gpx muodossa. Kohdepisteitä otetaan vastaan myös esim. karttakuvan tai ruutukaappauksen muodossa. Lisäksi kiinnostusta olisi seuraaviin asioihin 1. Saada nuo palvelut kartalle: Majoitus ja korjaamot. Näistä monen pihaan menee kelkkareitti tai ovat muuten reitin varrella ettei edes pistoa tarvitse tehdä. Jos jotain sattuu tarvitsemaan tai hajomaan apu voi olla tietämättään lähellä. Helpottaa myös reissun suunnittelua. 2. Reiteille ajattelin tehdä relaatiot vähän samaan tapaan kuin kkmk:n alueella on luokiteltu reitit "pelastuspalvelukoodeilla". Olisi selkeät pätkät näkyvillä mitä ajaa, samoin reitti voisi olla oikein merkattuna myös karttaan (esim. vesialueet, tiet). Tässä ajatuksena olisi saada risteyksien tai kylien välisien pätkien pituus näkymään reittiä klikkaamalla mikä helpottaisi reittisuunnittelua. 3. Laskuri joka näyttää valitun pätkän maa- ja jääosuuksien sekä kokonaispituuden.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Mikähän on, kun ei ole Karstulan (kouheron kelkkailijoiden) uria kartalla laisinkaan.?? Siellä kuitenkin on hyvää uraa moneksi päiväksi.
Re: Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Paikalliset kelkkailijat ja kelkkayhdistys eivät ole lisänneet. Sivulla mainittu ohjeet, joten siitä vain tuumasta toimeen.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Mikä lie kun pari viimepäivinä lisäämääni kotaa ja ravintola ei ilmesty kartalle?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Latasin tänään kelkkareitit gpx-tiedostona ja huomasin, että latausversiosta puuttuu uria Sodankylän kaakkoispuolelta. Onko nämä urat lisätty selaimessa näkyvään karttaan viimeisen gpx-tiedostojen päivityksen jälkeen vai mistä on kysymys? Onko gpx-tiedostoihin tulossa pian päivitys, jotta selainkartassa näkyvät urat olisivat gpx-tiedostossakin?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Posio-Ranua väliltä puuttuu pätkä reittiä kartasta. Jos jollain jälki siitä on niin lisäilkää ettei jää monelta makia reitti sen takia ajamatta.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Niin puuttuukin. Ei lopu keskelle kairaa vaikka niin näyttääkin. Puuttuu myös Pirttikoskelta Posiolle menevä ura. Ihan hyvä pätkä sekin vaikka merkit vähän hukassa välillä. Hyviä ympärys lenkkejä noista saa. Posio, Ranua, vanttaus, pirttikoski posio. Semmonen mukava päivä lenkki
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Näin on, harmi kun kartoista puuttuu. Laittaisin ite jos osaisin tai jälki jossain muussa ku lumessa olis olemassa..
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä WEB sivu ei taida vieläkään osata hanskata relaatioita: http://www.openstreetmap.org/relation/2665497 http://kelkkareitit.fi/?lon=23.1839&lat=61.6025&zoom=13&base=OpenStreetMap&layers=Kelkkareitit&way=133888827 Eli reitti ei peri tietoja relaatiosta.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Muista laittaa tagi snowmobile=yes niin näkyy kelkkareitit.fi -palvelussa
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Mitä raati on mieltä jääosuuksien merkkaamisesta? Eli laitetaanko se kerhon reitiksi vai ei? Nyt mitä olen katsonut niin menettely on kirjavaa. Eihän tuolla niin ole väliä kunhan snowmobile-tagi löytyy, mutta vaikuttaa esim. kerhojen ylläpitämän reitistön yhteispituuden laskemiseen. Vaikka jäillä saa ajaa vapaammin, niin vaatiihan se ylläpitoa jos alkutalvesta jäätilannetta kartoitetaan ja jäitä merkataan kerhojen toimesta?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Kuinka nuo maksuttomat kelkkaurat toimivat? Pitääkö niitä kukaan yllä? Onko niissä mitään merkintöjä? Yritin etsiskellä seinäjoki - virrat väliltä näitä uria mitä pitkin olisi päässyt seinäjärven pohjoispäähän niin en löytänyt mitään paikkaa mistä olisin reitille voinut lähteä. Onko näissä siis tilanne se että jos kukaan ei ole näitä sattunut ajamaan joutuu lähteä umpimähkään koittamaan luomaan reittiä? Ajatuksissa olisi hommata oma kelkka ja ruveta ensi talvena käymään useamminkin ajamassa tuota etappia. Osaakohan kukaan paikallinen sanoa? Kelkkareitit.fi palvelussa kuitenkin selkeät ohjeet reitille on olemassa.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Aluetta paremmin tuntematta, onko kyseessä sininen ura? Jos, niin kyseessä virallinen reitti ja tn. hyvin merkattu. Jos taas musta "tuntematon ura" merkkejä ei välttämättä ole.. jos ei ole ennen ajanut kannattaa kääntyä takaisin mikäli ura häviää ettei eksy väärille maille. Ylläpidon ja pohjien kanssa myös vähän niin ja näin.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Kyseessä on violetti ura mikä näkyy vain MML-Taustakartalla. Reittityyppien selvityksessä lukee violetin olevan "Moottorikelkkaura, maksuton" Ei tullut lähdettyä yrittämään kun ei tuntunut sopivia uria löytyneen. Harmittaa vain kuin olisi itselle mukava sauna/yöpymispätkä niin tulisi hyviä viikonloppureissuja mistä pääsisi muillekkin urille.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Hmm. Kyse lienee kunnan rajasta? Jos vaihdat MLL Peruskartalle ja zoomaat sopivasti lähemmä niin näkyykö samassa paikkaa sininen piste-viiva-yhdistelmä? Samoin OpenStreetMapilla taustalla näkyy pisteviiva, kun zoomaa tarpeeksi lähelle. Vaikuttaisi olevan kunnan raja. Tuossa Seinäjärven pohjoisosassa sellainen näyttäisi olevan. Nuo OSM:ään merkityt kelkkareitit ja kelkkaurat näkyvät ihan kaikilla karttapohjilla ja ovat erikseen sen kartan päällä. http://kelkkareitit.fi/?lon=23.4084&lat=62.9867&zoom=10&base=OpenStreetMap&layers=Kelkkareitit&way=99874577 Tuossa on tyypiltään maksuton kelkkaura. Klikkaa vihreän uran viereen niin vihreä korostus poistuu.