Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Mikä lie ko xcover3:lla koittaa kahtella suuntimia ni mobiiliversio näyttää sijainnin päin haitaria mutta normaali nettisivu näyttää oikein?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Voiko tuonne saada täpät myös majoituspaikoille ja kelkkaliikkeille/huolloille? Saataisiin kaikki samaan palveluun.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Sama täällä. Mielestäni olin Kiimingin kupeessa niin xcoverin näytölle pätkähti turun keskusta ???
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Hyödyllinen työkalu osm tagien tutkimiseen. https://taginfo.openstreetmap.org/keys/snowmobile#values Sivu näyttää tagin arvot. Jos klikkaat jotain arvoa, esim private https://taginfo.openstreetmap.org/tags/snowmobile=private Oheinen sivu aukeaa. Oikeella ylhäällä on linkki "overpass turbo", klikkaa sitä. Jossei tulokset näy, niin uudella sivulla ylhäältä "run". Nyt kartalla näkyy kaikki halutun tagi arvoparin nodet, wayt ja relaatiot. Näitä klikkamalla saa osmään linkin kyseiseen olioon, jota pääsee helposti muuttelee. Voipi tutkailla, että onko tagilla oikea arvo. Näyttääpi jonkin verran virheitä olevan.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Ei pellaa tuo ikilinkki jos siihen ruksii mukaan muutakin kuin kelkkareitit, esim. kodat. Pelkät kelkkareitit valittuna pelaa kyllä.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Onko kenelläkään kokemuksia tuon kartan lataamisesta Garmin Monterraan..?? On anroid pohjainen ja kun linkitin kartan siihen niin kartasta puuttuu pätkiä sieltä täältä....?? Ohjeita / kokemuksia ???
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Garminista; tein tuoreesta osm -aineistosta garmin imagen, jossa visualisoinnit myös kelkkareiteille. Saapi ladata tuosta: https://drive.google.com/file/d/0B-U-7GeVunxLY3BsdmQ1bHpzZ2M/view?usp=sharing ...Saa myös houstata jos haluaa. Ei ole kokeiltu garminissa, mutta oruxmapsissa toimii ja huomattavasti paremmin kuin gpx-jälki joka pistää ohjelman nykyversiot jumiin oli sen gpx:n tarkkuus mikä hyvänsä. Jostain syystä karkeamman tason layerit 3-5 eivät vaihdu käyttöön vaikka ne kyllä kartassa ovat. Tuo ei hirveästi haittaa, rajoittaa vain kuinka ylös voi zoomata. Vaikuttaa oruxin bugilta. Jos joku osaa neuvoa miten MML:n karttadataan saa lisättyä tavaraa OSM:stä ja luotua imagen, niin teen MML -pohjaisenkin. Yksi keino voisi olla konvertoida MML -data OSM -muotoon soveltuvin osm-yhteensopivasti tagattuna, jonka jälkeen voi käyttää OSM -työkaluja, tyylejä, typ-filuja jne. Esim. valmis sääntötiedosto TopoMapCreatorin ShapeToOsmTooliin veisi jo pitkälle.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Osaako joku kertoa, mistä kiikastaa... Sama kelkkareittitiedosto, samalla karttaohjelmalla ja samanlaiset montanat. toisesta jättää osan kelkkareiteistä piirtämättä ??? ainakin Jyväskylästä itään olevassa reitissä huomasin !
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Oletko kokeillut näitä tekemiäni Garmin imageja http://laaksola.net/kelkkareitit ? Sitten kun laittaa vielä MML:n topon täältä alle: http://kartat.hylly.org/...
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Onko kyse tuosta tekemästäni kelkkareitit.fi.img:sta täältä: http://laaksola.net/kelkkareitit/? Yksi syy voisi olla joku muu kartta, joka on samalla hetkellä aktiivisena Garmin laitteessa. Niillä karttojen "teillä" on tasot ja jos menevät samoille tasoille usealta kartalta niin voipi aiheuttaa ongelmia. Eli kannattaa poistaa kelkka-profiilissa kaikki ylimääräiset kartat käytöstä. Itsellä on käytössä kelkan kanssa vain MML:n topo ja sitten tuo oma kelkkareitit.fi.img enkä ole huomannut reittien katoamista. Joskus vanhalla Photonavilla ja siihen häckätyllä Garmin-softalla oli ongelmia, mutta se oli vuosia sitten, eikä combo muutenkaan ollut kovin luotettava.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Onko kukaan asentanut garminin nuvi 500? joku voisi vääntää rautalangasta kuinka tuo tapahtuu, ollaan hyvin kaukana osaamisalueesta kyseisen operaation kanssa
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Lataat http://laaksola.net/kelkkareitit/ gmapsupp.img ja siirrät tämän kaapelin kautta Nuvin omaan muistiin tai muistikortille "Garmin" kansioon. Jos nuvissa on molemmista paikoissa jo tuo gmapsupp.img tiedosto, niin kannattaa ottaa korvattavasta tiedostosta kopio koneelle, nämä ovat siis nykyisiä nuvissa olevia karttoja!. Nuvin asetuksia en ulkoa muista, mutta asetuksista löytyy kohta "karttainfo" tai jotain vastaavaa ja täältä saat valittua mitkä kartat on käytössä. Kelkkakäytössä itse pitänyt vain kelkkareittejä päällä, niin reititys toimii parhaiten..
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Siitäpä hyvinkin. molemmilla karttapohjilla Garmin sekä kotimaisella
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Nyt löytyy uusi karttapohja OpenTopoMap www.kelkkareitit.fi stä. Oikealta ylhäältä valkkaamaan. Eli http://opentopomap.org http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenTopoMap
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Saako nuita ruotsin reittejä gepsiin? Loppuu n.10km päähän rajasta, kun tuolta http://laaksola.net/kelkkareitit/ lataa ensimmäisen linkin.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä http://opensledmap.org/?page_id=29 - Täältä löytyy maakohtaisesti http://kartman.se - Tai rahalla täältä http://www.frikart.no/garmin/index.html - Jossei muuta karttapohjaa löydy, niin tuolta ladaten.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Uusi kelkkareitti tai oikeastaan freeride = vapaa kelkkailualue olisi tarpeen. Petri Vaaralan kanssa aiheesta turistiin ja pohdittiin uuden avaimen lisäämistä OSM:ään snowmobile:freeride=yes Tämä olisi siis käytössä polygonin (=area) kanssa. Tällä yksikäsitteisesti saadaan tietoa, että kyseessä ei ole suljettu rata esimerkiksi. Tämä aiheuttaisi kartalla vihreällä piirretyn alan, vrt kieltoalue snowmobile=no polygonina. snowmobile,toll,website... tagit olisivat käytössä kuten muillakin reiteillä. Tämä aiheuttaa kartalle alueen reunojen piirron väritykseltään kuten nyt. Eli lisäinformaatio on liitetty reunoihin, ei alueeseen www.kelkkareitit.fi näkymässä. OSM jantterit, mielipiteitä?
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Tää freeride-asia on niin sensitiivinen, että sen kanssa pitää olla varovainen. Ruotsissa, missä vapaa ajo on tietyillä alueilla sallittua, tälläinen on ihan ok. Otetaan tilanne missä joku valopää on ajellut luvatta soramontulla. Sitten tulee toinen valopää ja katsoo että tuollahan on ajettu = saa ajaa. Tämä toinenkin valopää ryhtyy revittelemään montulla ylös alas. Sitten kotiin päästyään keksii että jaetaan tämä freeride-ilo muidenkin kanssa ja piirtää alueen OSM:iin. Jotkut, kenellä järki ehkä vähän vielä päässä liikkuu huomaavat kelkkareitit.fi -sivulta, että tuollahan on oikein virallinen freeride-alue. Mennäänpä sinne revittelemään näillä vuoriporilla kun muualla se ei ole sallittua. Montulla soranotto lopetettu ajat sitten ja tilalle kylvetty taimikko. Sitten helvetti onkin irti. Suomessa tuo ei toimi, sanomista tulee ihan varmasti. Vaikka ajatus siis on hyvä.
Vs: Kelkkareitit.fi - Kelkkakartat netissä Onhan se. Luvallisia alueita kun on olemassa, niin kyllä ne pitää tuoda esille. http://kelkkalehti.com/keskustelu/index.php?topic=89338.msg1152177#msg1152177 Voihan tonne nyttenkin jo piirrellä reittejä juuri niinkuin haluaa taimikoita pitkin ja vaikka minne. Kyllä joka asiassa järki pitää olla ja parissa sekunnissa se alue on poistettu. Tustin nämä idiootit on ensimmäisenä osmään piirtelemässä jälkiä. Itse sanoisin, että huoli rekisteröity. Luvalliset freeride alueet kuuluu karttoihin. Edit. Yksi syyhän freeride alueiden tekoon on se, että saadaa sitä luvaton ajelua kuriin ja ohjattua jengiä oikeille paikoille. Toki matkailu ja raha yhtenä asiana näissä on.