Vs: Rave 600 -09, -10 Mulla ne on paikallaan, ei ole nopeimmat laittaa koska tarvi porailla aika monta reikää jne. ja en tiä tarviiko niitä mut ainakin on liukurungot kestäneet niiltäosin. . ;D
Vs: Rave 600 -09, -10 Mites noi ketjukotelon öljyjen vaihto? Kuinka usein ja mimmosta kamaa laitetaan? 593SSkoneella olevaan.
Vs: Rave 600 -09, -10 Riippuu tietenkin ajokilometreistä, mutta kyllä ne kannattaa kerran vuoteen vaihtaa. Jos ei halua rahoja laittaa "oikeisiin" ketjukoppaöljyihin, niin ATF-öljyt ajaa saman asian: Korjaamo - Ketjukotelon öljy
Vs: Rave 600 -09, -10 Kertokaas te kokeneemmat että onko tälläinen -09 600 rave jatkettuna 345 mimmonen peli ;D viime talvena tuli testailtua samanlaista pätkää ja meni ihan vakionakin yllättävän hyvin umpisen puolella. Joku täällä saattaa tunnistaa omakseen eli semmonen ku nettimoto ID: 1623467, olis harkinnassa. Mitä vikoja ja mitä hyviä puolia, onko tehoja tarpeeksi että ei heti hyydy kun vähän enempi umpisessa ajaa ???
Vs: Rave 600 -09, -10 Tuli tälläinen Rave pihaan,kelkalla ajettu vajaa 5000km. Huomenna olis tarkoitus alkaa tekemään siihen huoltoa,telastoon laakereita vaihtaa ja ketjukotelon öljyt. Mitä kaikkea muuta tuollaisesta kannattaa tarkistella? Onko telastossa montaa laakeri kokoa?
Vs: Rave 600 -09, -10 Ravet kannattaa ainaki putsata, liu'ut tarkistaa, puslat katsoa läpi ettei ole väljyyttä ja samalla ku vaihtaa ketjukopanöljyt niin kansi auki ja ketjun tarkistus ja kiristys. Telastosta löytyy kahta kokoa. Mallit mukaan ja laakerikauppaan. Bomban omat (samat mitä myydään laakerikaupassa) maksaa puolet enämpi.
Vs: Rave 600 -09, -10 Puslan vaihtoa onkin jo tiedossa,ainakin tukivarsissa on ihan jonkun verran väljää ja varmaankin myös telastosta väljää lyötyy kunhan pääsee tutkimaan. Puslat kai pitää hakea marmorilta,kun en mikään sorvari ole?
Vs: Rave 600 -09, -10 Meni sitte viikonloppuna alakerta jumiin ja rikko männän samalla. Mistä kannattaa hommata laakerit kampiakselille? Stefat varmaan marmorihommia?
Vs: Rave 600 -09, -10 Eihän niitä saanut oikeita laakereita tarvikkeena. Oli sitten pto puolen päätylaakeri kuluttanut uran akseliin ja keskilaakerit oli rikki. Eli päätylimppu uusiksi tai kokonaan uusi kampiakseli...
Vs: Rave 600 -09, -10 Kyllä niitä tarvikkeena saa, mulla on kaks uutta kytkimen puoleista laakeria tallissa. Löytyy myös 600ss alakerta.. Yv:nä lisää.
Vs: Rave 600 -09, -10 Missähän voisi olla vika kun tyhjäkäynti kierrokset on suunnilleen 2500-3000rpm? Imuvuotoja tutkittu silmämääräisesti ja pilotilla,niitä ei havaittu. Tulpat normaalin väriset.
Vs: Rave 600 -09, -10 Miten tuo alakerran aukasu menee, pultit on kaikki irti ja startin kehä ja vaan ei aukea. Entä muuta huomioitavaa alakerran aukasussa? Pitääkö tuota tiivistesilikoonia availla partaterällä vai mikä kanittaa, moskaaminenki kävi mielessä ;D Niin ja oireet oli samanmoiset, tyhkäkiekat jäi/nousi kytkentärajoille vaikka miten choketti. Kytkimen puoleinen stefa oli sylkeny rasvat ulos.
Vs: Rave 600 -09, -10 Taitaapi olla, eli se iso pultti auki ja? Onko sielä mitään mistä pitäs huolestua tai tietää kasatessa joku asento tmv.
Vs: Rave 600 -09, -10 Iso pultti auki, ulosvetäjällä magneetto irti, käämin 3 pulttia irti. Sen toisen anturin joutuu nirhaamaan irti että saa lohkot levälleen. Se iso pultti on liimalla niin siihen lämpöä kun aukaisee.
Vs: Rave 600 -09, -10 Eli onko tässä 2009 mallissa sama tekniikka kuin 2008 tnt:ssä? Mietin vaan että meniskö tenttuun tarkotettu mökäpönttö tuohon?
Vs: Rave 600 -09, -10 Eikös näitä ss motteja oo aika kauan tehty. Mistä kaikista kelkka malleista näihin sylinterit käy? Mulla meni tänään toinen sylinteri mäntäpistiäisen johdosta, jos jollain on ylimääräinen niin saa tarjota.
Vs: Rave 600 -09, -10 Onhan tuota konetta tehty jostain 2000 lähtien, luulisi pyttyjä olevan vähän joka nurkka täynnä..