Jeesiön ylitys varuskunnan takana oli jo sen näköinen, että ainakin varuskunnasta päin tullessa ylitys voi olla aika haastava, kun vastaranta on sula ja vastapenkalta jäänlaita vettä korkeammalla. Onko viime päivien tietoa vieläkö luostolla pääsee kitisestä yli?
Sodankylässäkin tapahtuu urilla ja reiteillä. Risuja on raivattu ja urien pohjia tasaillaan muutamissa paikoissa kaivinkoneella. ( Kylän ympärillä ja Luostolla Kitinen-Ruhanmukka välillä.) Tämän lisäksi esimerkiksi Vuotson eteläpuoli on tulevana talvena kevyen hoidon parissa. Jokainen siitä ajanu tietää kuinka kammo patikko siihen talvisin muodostuu. Jatkossa se kädyään hoitaan kelkkavetoisella lanalla muutaman kerran. Toivottavasti tämä parantaa tilannetta.
https://www.sodankyla.fi/ajankohtai...zrUJN087oV4B4Z4rHw_aem_B7huONk1a0GjO8wVrP6EwA Täällä uutinen aiheesta urien ja reittien uudistukset. Ihan kaikkia ei voida vielä mainita ääneen, mutta osasta uudistuksia tuola on jo vinkkejä.
Toivottavasti. Tästä käytiin keskusteluja viimeksi ja annoin suosituksen, että etenkin metsäpätkät lanattaisiin leveämmiksi. Tämä olisi toveissa. Se on todella, todella vaikea keissi kaikkiaan. Ymmärrän hyvin maanomistajaa joka ei halua että sitä vanhaa uraa käytetään, sillä sehän meni hänen talonsa pihan läpi. Uudelle uralle Rajalan länsipuolelta oli linjaus, mutta sielä vastustusta tuli sitten nähtävästi elinkeinonharrastajilta. Mutta keskustelut ovat yhä käynnissä ja ratkaisua etsitään nyt kynsin ja hampain. Mutta vaikeaa on.
Onhan se ymmärrettävää ettei nykyinen omistaja tykkää että pihan läpi ajetaan. Kauppiashan aikanaan tietysti halusi että reitti meni pihan läpi, siinä meni monesti tuntikin tarinaa iskiessä ja kahvitellessa. Tulkitsen niin että sivutoiminen poronhoitaja ei halua että mistään mennään. Google street viewissä näkyy vielä reittimerkki tien laidassa Kaaresmajan kohdalla, ja retkikartassa on vielä viiva siihen kairasta päin. Ei taida valtion maat mennä mistään läpi Kaarestunturin puolelta kairaan päin. Onnistuisiko se jostain vähän kauempaa kylän ohi, eihän siinä kylällä ole enää mitään syytä käydä kun kauppaa ei enää ole.
Joskus ajettiin Rajalan ohi Sattaspirtin risteyksen kautta, 1 km Kittilään päin Rajalasta. Silta siellä on ja sähkölinjaakin. Antaisko tuon tilan omistaja käyttää tietä?
Jos on pakko ajaa luvattomasti niin tosiaan tietä pitkin paras vaihtoehto reitille Tikkalantietä Sattaspirtille ja siitä Rajalaan.
Vissiin se yksi ehdotettu linjaus meni sinne Nuttion suuntaan ja kiersi siis koko Rajalan melko kaukaa lännestä. Pitkä kierto, mutta tyhjää parempi. PLUS, varmaan ois ihan hauskaa ajettavaa se linja. Mutta katsellaan mitä tuleman pitää.
Noniin Kylän ympäristön uria on pohjattu viime viikkoina. Nyt kun tuli uutta lunta, alkaa kausi ihan toden teolla. Ajoin eilen Oratunturin yli, joten sieltäkin menee jälki jos varovasti haluaa sen ylittää. Suositteleen ajamaan suuntaan Orajärvi-Palkisvaara. Kunta on hankkinut uuden haitekki lanan, eli Snowmoverin kaikilla herkuilla. Sillä tullaan kevyesti lainaileen kylän lähialueita tästä hetkestä eteenpäin. Joten asiat ovat ottaneet ison harppauksen eteenpäin.
Noniin. Sodankylässä on kausi auki. Kylän ympäristäreitti, Nesteltä Seolle, Tähtelään ja Kommattiin on lanattu tänään. Tamppari kävi nyt ekaa kertää kokeileen tuota Vuotson uraa. Se pohjusti esimmäisen 12 kilometriä pohoiseen. Minä kävin lanalla sitten tekemässä pintaa vähän. Myös itäpuolen reitti Luostolle on pohjustettu. Samoin Ura Kommatista kohti Kelujärveä. Orajärven kautta Oratunturiin on kans käyty lanalla vähä tasoitteleen. Sielä viiminen km ennen laavua tulee ottaa varoen. Perjantaina jatkuu lanausharjoitukset uudella Snowmoverilla.
Sodankylässä on kelkkakelit jo viimisen päälle. Uutta lunta tuli tuulen kera melko hyvin. Pääreitti Luostolta ja Rovaniemen suunnasta on pohjattu tampparilla. Kylän itäpuolta on huollettu kevyemmällä kalustolla. Jos haluaa ajaa melko makeissa olosuhteissa, niin ottaen lumitilanteen, on Sodankylässä huippuolosuhteet. Tulkaaha sutimaan, niin ei tarvi yksin ajella
Tässähän voisi harkita reissua Sodankylään. Katselimme majoituksia, hotellei on ainakin pari ja sit on toi Nilimella? Missä sielä kannattaa majoittua? Pääseekö jostain majoituksest reitille kelkalla?
Pienen ajomatkan päästä myös Luostolta löytyy majoitusta. Miinuksena siellä kun ei saa polttoainetta.
https://www.infogis.fi/sodankyla/ Tuolta löytyy reittien lanaustilanne ja aikataulut. Myös urien hoidolle tulee omat tiiot tässä lähiaikoina.