Itellä alkaa olla 1300km mittarissa ja alkuperäinen remmi paikallaan, eikä ainakaan silmällä huomaa hajoamisen merkkejä. Mullakait tuo meni melkein 700km ennen kuin sisäänajo prosentit loppui, ja meni ihan nollaan asti. En kyllä itse voisi olla tyytyväisempi tuohon laitteeseen. Kierroksetkin on jotain 8200 luokkaa tallentanu näyttöön. kulutus 14-16l/100km oman mittarinsta mukaan.
Summiteissa ja DS dokkerissa on samanlevyiset keulat eli se kapein. RE dokkereissa taas on 18-19 se keskileveä, mutta 2019 vuodelle iskarit on laitettu lyhyemmät jotka on samanmittaiset kuin kapeakeulaisissa. Eli -19 RE dokkerin iskarit menee, mutta -18 RE:ssä on hitusen pidemmät kuin -19 ja ne jos menee laittamaan kapeakeulaiseen niin kelkka menee suksilleen aika paljon enemmän.
Käytin huollossa piuhan nokassa omaa kelkkaa, niin laittoivat sisäänajomoodin uudestaan päälle (alusta), katsotaan kauanko se tällä kertaa pysyy. Kuulemma yksi vastaava tapaus (sisäänajo tippunut liian aikasin pois/keskikulutus näyttää mitä sattuu) ollut ja "tehdas selvittää".
Seuraile sitä keskikulutusta, että näyttää järkeviä lukemia. Sisäänajomoodin prosentteja ecu tietääkseni laskee kulutetun polttoaineen mukaan.. Joten jos ecu luulee polttoainetta menevän esim. puolet enemmän kuin todellisuudessa, kuluu sisäänajoprosentit liian nopeasti..
Ensimmäisen tankillisen ajan se näytti järkeviä lukemia (19,8 l/100km) ja silloin oli vielä sisäänajosta 74% jäljellä.. About sen ensimmäisen tankkauksen jälkeen ei enää prosentteja näkynyt ja kulutuslulemat ollut kaikkea väliltä 600-900 l/100km.
Itellä loppui jossain 40 % kohdilla sisäänajomodi. Onkohan siinä mitään vaaraa koneelle kun loppuu kesken kaiken? Keskikulutukseksi näyttää jotain 400 l...
No on siellä ainakin jossain anturi puolella vikaa.. Empä nyt tunne miten tuo ecu tarkallee toimii, mutta jos sama anturi joka mittaa keskikulutusta vaikuttaa esim. polttoaine seokseen, saattaa silloin käydä koneelle huonosti.. Vikahan tuo on jokatapauksessa, joten itse veisin takuusen selvitettäväksi.. tai vähintään varmistaisin ettei vika vaikuta seokseen..
Onko tämä nyt täysin fakta tieto että ei vaikuta kuin mittarin lukemaan..? Kun tuntuisi jos sisäänajomodikin lähtee ”liian aikaisin” pois, että vaikuttaisi kuitenkin hieman muuallekkin kuin mittarin lukemaan.
No eihän se nyt tietenkään hyvää tee, että sisäänajo kartta lähtee liian aikaisin pois.. Sisäänajo kartta on kuitenkin aika paljon kesympi, sekä moottorille annetaan enemmän öljyä sen aikana.. Jos se sisäänajokartta nyt sitten oikeasti lähtee pois päältä vaikka mittari niin väittää.. Kannattaa ehkä välttää täysillä revittämistä sinne ~600km nurkille, missä sisäänajo normaalistikkin suunnilleen pois lähtee (tähänhän ajotapa toki vaikuttaa koska se pois lähtee..). Nämä on taas ”hankalia” tulkittavia. Meneppä itse ottamaan kartta pois aikaisemmin, niin jo takuu lähtee.. Jos vian takia kartta lähtee aikaisemmin ja moottori sitten hajoaa takuun jälkeen, kuluttajan vastuulle menee. Tietenkin sitä moottorin hajoamista on täysin mahdotonta yhdistää siihen, oliko sisäänajomodin liian aikaisin lähtemisellä vaikutusta asiaan.. Minun mielestäni tämä voi juuri vaikuttaa moottorin kestoon sen eliniän lyhentymisenä sieltä loppupäästä..
Joo tänään tuntu ko tuolla ajeli että 38mm sais nostaa vitoselle ko kyykkäsi. Vähentää pitää viellä painoa että lämpimännä jaksaa jengata!
Eihän se menny takuuseen. Mutta yks kysymys: kerta 850le on tehty omaremmi 571, 531 heikkouen takia niin miksi helvetissä se ei jo ole uutena paikallaan?? Kyllähän tuola 531 on varmaan kovala jälelä ajelee
Onkos kukaan asentanut näihin DS mallin takapuskuria/valoa? Miten istuu puskuri tähän tunneliin ? Orkkis puskuri tuntuu olevan melko heikko. Myös takavalon alle pakkaa lunta kun ajaa ilman roiskeläppää ja valo on irti lähes joka kerta kun kelkka käy pystyssä. DS mallissa valo näytti olevan erilainen.
Kait sen olis voinut vaatia paikalleen kun oli kaikkien tiedossa jo viime talvena että 531 hihnat oli täys susia. En ainakaan itse olisi kelpuuttanut. Niillä oli niitä varmaan varastossa ja piti jonnekkin saada hävitettyä.
Ilon ja onnen päivä 329km 531 remmilä ja silppuri teki tehtävänsä. Voiko nuo 531 olla nuin heikkoja. Nuista kilometreista yli 200km on reittiajoa. Ja oos kukhaan saanu takkuusseen nuita remeleitä