Laitampa tällaisen topicin pystyyn kun ei näyttänyt olevan vielä. Löytyykö ko. kulkineita perheen pikkuväeltä? Laittakaa vaikka kuvia, pientä tarinaa, kokemuksia laitteesta ja millaisia modauksia tehty tai suunnitelmissa tehdä. Kaikki aiheeseen liittyvät linkitkin ovat tervetulleita (videoita / osia jne..)
Ohessa muutama linkki joihin olen törmännyt Osia Suomesta: www.npm.fi Osia Hollannista: www.cmsnl.com (suurin osa osista huomattavasti edullisempia kuin Suomessa) Viriosia Jenkeissä: www.ctracing.com Tarratuninkia: www.eatmydirt.co.uk www.customkitz.co.uk http://stores.ebay.co.uk/DWZ-Industries Kisailua: www.youtube.com/watch?v=NqBN87qJxuA www.youtube.com/watch?v=YjgsBeA8GiU
LT50:sen eli Noppelin kuristukset ja niiden poisto Olen tuossa lueskellut nettiä ja löytänyt sieltä seuraavia jippoja Noppelin piristämiseen. Kuristuksia löytyy 4 kipaletta Imusarjassa Pakosarjassa Äänenvaimentimessa Kaasuttimessa Imusarjan kuristus on poistettavissa poraamalla tai lämmittämällä itse kurkkua ja viilentämällä kuristinholkkia. jos päädyt irrottamaan koko kilkuran on kurkuun jäävä kolo hyvä täyttää jollain. Itse tein siihen sopivan holkin ja laitoin sen tiivisteliimalla kiinni. Voi varmasti porata olemassaolevan holkin suoraan isommaksi. Pakosarjassa on kuristinprikka. Poisto ja sopiva prikka tilalle. voi porata olemassaolevankin sopivan kokoiseksi. Äänenvaimentimessa on päässä sisälle menevä, noin 25cm pitkä putki. Katkaise putken vaimentimeen menevästä päästä noin 5-7 cm pois. Päässä oleva mulkura ahdistaa pakovirtausta. Edit. Kaverin lasten noppelista on koko putki otettu kuikkaan ja hyvin pelaa myös niinkin. Kaasuttimessa on muutamia asioita jotka kuristustuksien poiston jälkeen voisivat olla kokeilemisen arvoisia. A. Vaihda pääsuutin 57,5 suurempaan (itse laitoin testiin aluksi 62,5) B. Tyhjäkäyntisuuttimia on kaksi päällekkäin. Ota kuristava tyhjäkäyntisuutin toisen päältä pois. C. Vaihda ilmansuodatin vapaavirtaussuotimeksi Itse olen nämä sipistykset tehnyt ja huomenna on moottorin koekäyttö. Dremelöin myös hieman virtauskanavia kun eivät sopineet alakertaan oikein huonostikaan.
Katteiden sipistelyä ja tarratuningia. All Show No Go - meingillä luonnollisesti! ;D Olivat kyllä surkeassa jamassa ennen kunnostusta.. Ennen Jälkeen
Vs: Suzuki LT50 (Noppeli) piristyset ja sipistely Aika yleinen toteamus, mutta pakko sanoa: helkkarin kallista teettää uusi päällinen jakkaraan! Kemissä/ Keminmaassa 100e molemmin puolin. Sattuuko linjoilla olemaan ketään joka tietäisi edukkaita ja hyviä verhoilijoita tällä alueella? Muutoin on kai pakko yrittää itse tai tilata Yenkeistä.
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) Näyttää kyllä pahasti siltä kuin tuo yksi sankari tuossa aiemmin mainitsikin, että nykyään foorumilaisten lapset harrastelee kömpimistä Fing Fiulla tai Ping Pangilla. No päivittelempä omia kokemuksia tänne jos niistä joillekin olisi tulevaisuudessa hyötyä. Ihme kyllä ko. Laitoksesta ei ollut mitään asiallista suomalaisilla foorumeilla?
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) Pikkuveljellä on jonkunsortin Noppelin kopio, ihan 1:1 Suzuki, mutta missään ei lue Suzukia, kaasutinkin on ihan samanlainen, mutta joki Jinke tms. kopio. Hyvin se on toiminut, kaasari siinä takkuaa milloin milläkinlailla, varsinkin jos kallistuu vasemmalle kyljelle niin tuppaa tukehtumaan. Takalokasuoja pitäisi löytää jostain, joku edellisistä omistajista taiteillut tyylikkään peltisen tilalle. Ohan Noppelit melko yleisiä vermeitä, naapurinkin pikkupojalla on sellainen, myöskin LT80:ä löytyy pari tästä lähimaastosta. Itsekin pikkupoikana ottanut tuntumaa motorsportiin Noppelin sarvissa. E: Katsoinpas mielenkiinnosta CSMNL:ltä lokaria, vähän reilu 100€ ALV:n kanssa. Joskus Nakkilasta moista katselin, se olisi ollut lähes 200€. Pitänee jossain välissä tilata.
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) Törmäsin itsekin muutamaan kopioon jossain UK:ssa kun nettiä selailin. Aivan identtisiä vehkeitä, mutta voi olla tekniikkapuolella käytetyistä materiaaleissa ja laakereissa eroa? Runko on ainakin vm.90 Noppeleissakin surkeaa metallia (ainakin hitsaaja moitti) ja olihan tuo halkeillut ja mennyt joskus katkikin aika monesta paikkaa. Aika kivasti niitä tuolla nettimotossa liikkuu että kyllä niitä Suomessa on. Voi tietty vain olla että harvemmin mikään hieromista kohde. Omasta mielestä kyllä varsin kiva projekti ; sopivan pikkunen ja edullinen ostaa / laittaa tikkiin.
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) Kaasuttimen säätöjä Osa 1. No niin.. Viimeksi PV-aikoina tullut sekaannuttua 2-t laitteen moottoripuolen säätöön joten muiden kokemuksien ja mututuntuman perusteella alku setup saatiin aikaan. Pääsuutin 57,5 -> 65 Neula keskellä Tyhjäkäyntisuutin päälimmäinen pieni kokonaan pois Tyhjäkäynti 1 1/2 kierrosta Seos polttoaine 2 kierrosta Ilmansuodatin vakio -> vapaa virtaus Ei lähtenyt edes käyntiin. Ongelma, koho uuden neulanvaihdon jälkeen piti polttoaineen pinnan liian alhaalla. Suositus mauserilla kohon yläreunasta kaasuttimen pohjaan 24,5 - 25mm (oli 26mm). Kohon säädön jälkeen oli jo tullut palautettua vakiosäädöt ja niillä laitteen sai käyntiin. Alhaalla ja keskialueella moooaa ja tarvii ryyppyä mutta ylhäällä pelaa ilman. Säädin neulaa ylös päin pykälällä, mutta tällä ei ollut merkittävää vaikutusta. Seosruuvia säätämällä puolikierrosta kiinnipäin alkoi laite käydä ilman ryyppyä. Muutaman minuutin käytön jälkeen ilmeni, että kansi vuotaa. Kokeillaan auttaako uudelleenkiristys vai meneekö kansi laskuun. Onko kenelläkään ideoita mistä voisi kierroksilla kuuluva sirinä johtua? Tyhjäkäynnillä ei kuulu mitään, mutta kierroksilla alkaa siristä. Sirinä kuuluu jostain yläkerran suunnasta.
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) Ootko mäntää vaihtanu ja jos olet, niin minkä männän iskit? PV Suzukin männät muistaakseni sopivat Noppeliinkin ja niillä tuppaa olemaan männänrenkaiden siritys yleistä. Vuotava kansikin saattaa pitää jänniä ääniä.
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) Kiitokset vinkeistä! tuohon metalliseen kannentiivisteeseen yhdistin itsekin ja seuraavana on tarkoitus kiriä kansi uudelleen momenttiin ja toivoa että sirinä sekä vuoto lakkaavat. Jos ei niin sitten vaihtuu mäntä ja sirpastaan kannesta soiro pois. Mäntä oli vasta vaihdettu edellisen omistajan toimesta, eikä mallista ollut tietoa (ei mitään merkintöjä männässä, ei edes kokoa). Edit. Mäntä ei siis ole vaihtumassa pelkän sirinän vuoksi vaan pakopuoli oli helmasta hieman leikannut ja vaihdan samalla jos se pitää vielä aukaista.
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) Olisikohan liikkeellä kaasutinexperttejä? Lähinnä kiinostaisi mielipiteet ja neuvot miten lähteä projektin kanssa liikenteeseen: Poppelista otettu sekä imukurkun, että pakosarjan kaikki kuristukset pois ja kaasuttimen säädöt ovat tällä hetkellä tehtaan vakiot. Millainen potentiaali olisi 12 mikunilla saada ilman ja polttoaineen lisävirtauksilla nyt hieman lisää jerstonia ulos vai onko vakio sylinteri kaiken kehityksen este? Kannattaako edes yrittää vapaavirtausuotimella ja isommalla pääsuuttimella saada pelittämään vai olisiko viisain vain tyytyä tuohon tollasena ja justeerailla se niin hyväksi kuin saa?
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) Ainakin PV:ssä on imukanava suurin rajoittava tekijä (kaasarin lisäksi).
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) ite sain noppelin joskus 5v. siitä sitte lähti meikän "ajoura" ;D aivan mahtava kampe. tuli huuatettua monta vuotta luistin katossa eikä tekniikka pettäny kertaakaan. taka-akselin laakerit tais mennä joskus ja takarenkaat kulu puhki. noppeli tule meijjän sukulaiselle joskus n. 20v sitten tai vähän alle? siitä se on kierrelly serkuilla ja minulla. Voii niitä kulta-aikoja!
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) tuosta jollekki http://www.nettimoto.com/suzuki/noppeli/1461391
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) Ei kai tuo ollu uutenakaan noin kallis siis sillo 20 vuotta sitten... :
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) ;D paha sanoia ku en nuista mitää tiedä, pisti vaa silmää tänää nettimotossa.
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) Noppeleista saa pyytää melkein mitä vain, varmasti menee kaupan. Paras taisi joskus olla, että ei Noppeli ehtinyt varttiakaan olla paikallisessa koneliikkeessä kaupan kun se jo myytiin. Ja pyydetyllä hinnalla. Käsittämättömiä kapineita. Mutta onhan ne lujia vrt. kiinalaisiin 4-tahti hilavitkuttimiin.
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) Ei tuokaa ollu ku vähän aikaa ja heti myytii pyydetyllä hinnalla
Vs: foorumin Suzuki LT50:set (Noppelit) Jakkara tuli verhoomosta ja olen kyllä oikein tyytyväinen lopputulokseen! Hankin itse keltaista lankaa neulontaa varten, jotta tulee vähän efektiä. Hintaa lystillä 60e.