On sinne ajettu, mutta kapeaa väylää paikoitellen, joten vaatii polkemista. Mutaisia ojia oli sielläkin, mutta kyllä sitä lumen määrän puolesta muutoin ajelee.
Tuostahan sitä voi tsiikailla suuntaa antavaa kuvaa lumitilanteesta. Kuva Syötteen kaupalta kelkkareitin suuntaan. https://www.kelikamerat.info/kelika...862_Iso-Syöte/Taivalkoskelle (itään)-C1254202
Kuulostaa Syötteellä olevan niin hyvä henki päällä reittien hoidossa että taitaa kadota viimeisetkin kelkkailijoiden tuomat eurot.
Jollain nykiny taas kateus ku toinen hyväntahtosesti talkoita tekee. Ite viimetalvena vedin sulaan ojaan päälleen ja 3vrk makasin oys:ssä niin tiedän kyllä kuinka tärkeää ois pohjata reitit ja täyttää ojat...
Ensi viikonloppuna pitäs aloittaa kausi. Kummassa se tilannne nyt on parempi ajettavuuden kannalta syötteellä vai paljakassa? Sää kartalta katsottuna paljakassa oli 31cm ja syötteellä 25cm. Etelemmästä ollaan joten noilla lumimäärillä ajellaan normaalisti kotosalla
Täysin uskomaton on ko episodi. Toivottavasti Syötteellä otetaan vihdoin järki käteen. Markku kannattaisi lapsellisen sisäpiiritilatun poliisiuhittelun sijasta ottaa poolille aliurakkaan täyttämään ojia alkutalvesta kevyellä kalustollaan, jolloin poolin raskas kalusto pääsisi "normi a la Syöte" helmikuuta aiemmin täyttämään näitä maankuulun vaarallisia ojia lumella. Nytkin alueella on 30-60 cm tiivistä lunta. Uskomatonta on, että alueen yrittäjille ei kelpaa kelkkamiehen raha.
Joo tuntuu riittävän syötteelläkin kusipää porukkaa...on aikoihin eletty,kun talkoo hommatkin poliisi kieltää!!!. Voi vittu mitä porukkaa se maa päällään kantaa!!
Tämmöistä sitä Maken kanssa olikin puhetta, että rupeaisi ojia täyttelemään alkutalvesta. Toki se vaatii vielä poolin hallituksen hyväksynnän, mutta ei siinä pitäisi kellään olla vastaan sanomista. Jännä, että pooli on kuulemma ollut valittajana asiassa, mutta poolin hallituksen pj kuuli asiasta vasta somen kautta.. En sano mittään, mutta outoa on..
Onko tässä reittien urakoitsija ajatellut että "joutuu" liian aikaisin töihin jos ojat täytetään ja talveksi määritelty "könttäsumma" menee kokonaan kun pitää lähteä jo näin aikaisin lanailemaan. Jos edes on kiinteällä summalla sopimus. Rahallisesti kannattavampaa tietty venyttää reittien hoito mahdollisimman myöhään ja vähille kerroille vedoten keliin/suliin ojiin. Tämä pelkkää spekulointia, mutta mahdollista?
Määrärahojen ollessa rajalliset, täytyy lanausten aikatauluja kohdentaa niille ajankohdille milloin on eniten käyttäjiä reitillä eli kevättalvella. Toki järeämmällä kalustolla ei alkutalvesta reitille oikein ole järkeä lähteäkään kun rapa siellä tahtoo sitten vaan lentää.
Niin johtuiskohan se kävijöiden määrä juurikin siitä kun ne reitit on vasta keväällä siinä kunnossa, että niitä viittii ajella? Kyllä minä uskosin, että alkukaudesta on vähintään samanverran tunkua reitille jos ne saataisiin ensimmäisten joukossa ajettaviksi ja syötteellä siihen olisi kyllä mahdollisuuksia, mutta halu näkyy uupuvan.
Niin, että yleisesti yksi lumivarmin paikka ei vetäisi väkeä jo joulukuussa ajamaan? Nuo tämän kauden talkoilla tehdyt satsaukset houkuttelivat tekemään talven ensimmäistä reissua sinne, mutta sama ajaa Rukalle asti tuon polemiikin jälkeen
Alkutalvesta olisi varmasti enempi porukkaa. Eihän keväällä enää kelkkailla tai ainakaan ne jotka luultavasti syötteelle menisi. Jos syötteellä panostettais hommaan niin olisi siellä varmasti enempi kelkkailioita.