Kannattaa niitä pieniä muutoksia kokeilla, ei oo muuta kun säätämisen vaiva. Yks säätö kerrallaan ja merkkaa säädöt ylös ja palaa takaisin, jos ei ollu toimiva säätö. Itellä edellisessä xtrim re:ssä muuttu suksipaine/ajettavuus merkittävästi etupukin esarin pienellä säädöllä. Muistelen vielä et löysäämällä, vaikka pitäs olla päin vastoin. Sai raskautta pois ca xtx:stä ja vaihdoin vielä silloisesta lyhyestä freeride raudasta pitkään racing rautaan säädön jälkeen, kun pehmeellä oli liian aliohjaava omaan makuun. Säätö ei muuttanut kelkan toimintaa muuten patikossa tms. Gripperistä kokemuksia yhen vuokraindyn alta n. 300km. Ei ollut miun makuun, kun aliohjas niin pahasti, et piti jarrulla sitoa jatkuvasti. Tosin tässäkin alustan säädöllä ois voinu saada paremmaks. Kaverin sks:ssä gripperi on kans omaan makuun liian aliohjaava. Blade xc ollu itellä omaan makuun epävakaa suksi. Lisäksi reitin reunoille pehmeelle ei uskaltanut laskee kelkkaa samalla tavalla huolettomasti kuin xtx:llä. Blade ds hyvä kevyt ohjata ja neutraalisuksi, mutta omaan makuun liian aliohjaava, kun pehmyttä mukana. Lisäksi reitin reunat sillekin myrkkyä ja pehmee sosekeli. Uudemmilla bladeillä oon ajanut sen verran vähän, et ei oikein osaa, niistä laittaa kommenttia. Luulen et alustasäädöllä saa korjattua suksen tuntumaa itelle mieleiseen suuntaan, kun lähelle oikean perusvalinnan on ekaks tehny. Mahdotonta on lähtee kellekään sanomaan, et osta tää suksi, kun meitä ja kelkkoja on niin moneksi.
Se voi olla mutta tässä tapauksessa haittaako se niin kun nokka on leveämpi myös niin itselle ei sitä sukellus effektiä ole vielä tullut kuten Bladen suksilla yleensä. Verrokkina tässä kuvassa Ca MTX joka myös 20cm leveä suksi ja korkeammalla nokalla, en viitsinyt ottaa kuvaa perus Bladen tai DS+ kanssa kun ovat tuolla ihan perällä trukkihyllyssä..
Nämähän on kelkka kohtaisia juttuja mutta ittellä 2 eri catissa ollu c&a mtx sukset ja 10mm harituksella pirun tarkat reitillä ajaa. Meni just sinne minne piti. Toki ohjaus on raskas kun pitkä köli mutta tarkka.
Ratkaisin suksi ongelman tilaamalla uuden Blade DS+ suksipaketin kun oli hyvässä tarjouksessa. Siihen sisältyi sukset, kumet ja ohjainraudat. Totesin että kausi on aika lyhyt alkaa kokeilla eri säätöjä ja enemmän tekee mieli ajaa kuin säätää. Kävi mielessä kans tuo olkavarsi homma että se vaikuttaa siihen ohjaukseen. RS olkavarret oli yksi vaihtoehto testiin niinkuin @Jaku oli laittanut Brutaliin. Joskus kokeilin revi koppaseen 22vm Boondockerin olkavarsia niin se teki kans samaa vetelyä ja tuikkimista. Kiitokset kaikille vinkeistä ja ohjeista.