Sukset

Keskustelun 'Varusteet' on aloittanut käyttäjä frosty, 14/1/06.

  1. Jeme

    Jeme Summit expert 850 NA/Expedition Extreme 900T

    Tuo DS+ vaikuttaa kyllä hyvälle. Vielä kun lanseeraisivat tuon jo edellämainitun 5-10cm nokasta korkeamman mallin, niin menisi kyllä ainakin itsellä heti ostoslistalle.
     
    FFoxi ja Fudge tykkäävät tästä.
  2. Rauta

    Rauta Well-Known Member

    Onko mitään hyvää konstia millä saa irti Blade suksien lenkkien kiinnitysnastat tai mitkä niitit onkaan. Vai väkivallalla...
     
  3. Jii.Pee

    Jii.Pee Kelkaton.

    Poraamalla?
     
  4. LapinStaalo

    LapinStaalo BD RE850 3700-19,Xtrim 600 3700-21,Everest 440-79

    Lämmöllä lähtee helposti
     
  5. Astam

    Astam New Member

    Mitäpä suosittelette -18 ds dokkerin alkuperäisten suksien kumien tilalle? Mistään mitään tiiä, mutta turhan lerpuilta tuntuu..
     
  6. ttervola

    ttervola Active Member

    19 ds mallin kumet.
     
  7. rupsu

    rupsu GLS 3500 FC, G-type 670x BigPipe, -21 Enduro 3500

    On muuten aika pitkä niitti mitä porata. Poraamaalla lähti pyörimään loppunatsa mutta sain sen vedettyä
    terän mukana pois(sulatti muovia). Vetäisin koko höskän nippuun M8:n kierretangolla.
     
  8. Makkone9515

    Makkone9515 New Member

    Mitäs suksia porukka suosittelee R polarikseen, nopeeseen reittiajoon/ enduroon? Paljon näyttää käyttävän ca:n suksia mutta mitä niistä?
     
  9. Jannne

    Jannne #winterrules #summersucks

    Oonko täysin hakoteillä jos laitan sukset mahdollisimman eteen kun haaveena on saada ohjausta kevyemmäksi?
     
  10. FFoxi

    FFoxi X-trim & 5900 LTS

    Noinhan se toimii
     
  11. jonskuu

    jonskuu Lynx Boondocker 3700 -22

    Onko tietoa passaako Dura pron gen4 suksenkumit Blade ds+ suksiin?
     
  12. simor

    simor Summit

    Mistäs hyvät suksikumit Pilot ds2 sukselle? Turhan helposti tahtoo suksi pyrkiä pystyyn.
     
  13. M.E.A

    M.E.A Lynx

    20191119_124304.jpg 20191119_124330.jpg Jos jollain sattuu kiinnostamaan niin karkeasti henkilövaakaa käyttäen punnitsin parit sukset.

    Eli Bladet täydellisenä rautoinen ja satuloineen 3.7kg/kpl

    Ca Pro Xtx(lievästi höylätyt) lyhennetyllä raudalla ja kiinnikkeineen 4.3kg/kpl

    Lisään vielä XRSän vakiopilottien painon jos ne jostain ladon takaa löydän..
     
    rupsu tykkää tästä.
  14. Vesukka

    Vesukka Rs Venture, Bd 3700 re

    Miten paljon haritusta ois sopiva xtrim re -600 -18 kelkkaan Blade xc suksille ja mistä mitattuna? Nyt hakee hieman kokoajan. En oo mitannut vielä haritusta. Edellinen kelkka ca xtx suksilla meni ilman turhaa vetkulehtamista.
     
  15. Vesukka

    Vesukka Rs Venture, Bd 3700 re

    Haritusta oli 15mm suksen hahloista mitattuna. Säädin harituksen n.2mm ylimääräinen hakeminen loppui.
     
  16. SSMika

    SSMika Well-Known Member

    Kuinka paljon eroa lopppujen lopuksi normi Bladeilla verrattuna Pilot DS-2? Suksien vaihtoa harkinnut ja mietinnässä olisi Bladet tai sitten C&A xt
     
  17. gontso

    gontso Well-Known Member

    Viimetalvi Bladet alla ja onhan näillä paljon eroa kun lunta reitillä. Mutta aika tuikkiva se välillä tuntui olevan ja tietenki raskaampi ohjailla. Mutta keskimäärin vakaampi ja kantavampi kuin vakio Pilot.
    Olisi myös suksien osto edessä ja harkitsen myös Pilot R tai jopa vanha Slp Slt suksea. Mahtaako näistä olla kokemuksia?
     
  18. SSMika

    SSMika Well-Known Member

    Itellä oli vanhassa kelkassa (Ski-Doo MXZ 600 zx-koppanen) alla nuo SLT ja täytyy kyllä sanoa että olin erittäin tyytyväinen. Nuohan on nimensä mukaan reittiajoon suunniteltu ja siinä kyllä pelas mielestäni hyvin.
    Nuo nykyisessä xrs alla olevat vakio pilotit on kyllä ihan ok reitillä kun on kohtuullisen kova pinta, mutta vähänkin kun alkaa olemaan pehmää reitilä niin ei tahdo suksi kantaa ja ohjaus näin ollen katoaa. Esim. jos luomu reittiä mitä ei oo hetkeen ajettu ja johon tuiskuttanut lunta niin erittäin hankala pitää vehe reittimerkkien sisällä.
     
  19. Skippaduu75

    Skippaduu75 Well-Known Member

    Onkos paljonkin eroa normi blade ja xc blade?
     
  20. rupsu

    rupsu GLS 3500 FC, G-type 670x BigPipe, -21 Enduro 3500

    On ja paljon. Jos noista kahdesta pitää valita niin unohda XC:t ja hommaa Bladet!
     
    M.E.A tykkää tästä.

Suosittele tätä sivua