Löytyykö suomesta 18-19 vuotisiin 162" vahvikkeita? Onko tietoa käykö ctech koneeseen suzukin y-haara? Entä onko 18 vuoden sukset niin huonot kuin jenkit valittaa (gripperit löytyis)
Löyty mulle ainakin oem-vahvikkeet alkutalvesta. Eiköhän ne osaa liikkeessä sanoa saatavuuden ja tekeehän blingikin noihin vahvikkeita. Sukset on minusta 450km kokemuksella ihan hyvät, tykkäsin pollella ajaa powdereilla mutta 162 catissa tuntus toimivan vakiotkin. 153 kuskit valittelee suksia että tuikkii, vaikuttaako telanpituus sitten tuohon, en tiiä.
Eikö ne juuri nuo Catin Mountain 7" ole Grippereistä aika tarkka kopio. Jossain täällä oli kuvakin vierekkäin noiden pohjista.
Pitäsi cattiin alakaa kytkintä säätelemään ja helpoimmalla pääsis varmaa ku ostais koko kytkinkitin. Elikkäs suositelkaapas hyvää kytkinkittiä -14 ämmäläiseen ja mistä kannattaa tilata!
Ensimmäinen ajopäivä ämmäläisellä takana Moskoselissä. Makian tuntonen kampe ja tuntuuhan tolla pääsevän. Ihmetyttää vaan toi jarru ku kahva ei painu ku muutaman millin. Jarrut ottaa hyvin mut raskas käyttää ku vähän sormenpäillä yltää kahvaan. Onko muilla ollu vastaavaa ongelmaa?
hyvin paljon on kiini siitä mitä hakee ? laittaako kittiin satoja euroja vai jousen ja painon hinnalla selviää
Hakia säätöä että keulisi ja jaksaisi vetää ummella paremmin, nyt tuntuu että alhaalta ku lähtee nostaa keulaa muttei jaksa vetää ja laskee keula
M8000 hardcore 2016. Onko normaalia, että ylemmässä vetarissa on akselin suuntaista välystä ketjukopan päässä? Shimmejähän siellä näkyi olevan vissiin molemmin puolin laakeria ja seekereillä lukittu paikalleen. Siitä kytkimen puolella olevasta tcl lätkästä kun heiluttaa akselin suuntasesti, niin ikävä kolina kuuluu just tuolta kotelon päästä ja epäilen nyt että pikkukaasulla höröstellessä kuuluva isohko resonointi tulee juurikin tuosta välyksestä. Motti itessään liikkuu jonku verran ku kytkimestä nostelee, mutta minun mielestä vielä normaalin rajoissa, joten tuskin siellä petikumet on paskana... Sinkki suorana ku vetää ja muutenki jos tasanen veto päällä, ei resonoi mitenkään.
Ok. 13 mallisessa ei tuollasta klappia ollu niin tuntui äkkiseltään oudolta. Täytyy sitten tuota "rominan" syytä hakea muualta, vai voisko se silti tulla tuosta. Ääni ja fiilis on kuitenki just semmonen ku että kone vastais runkoon. 4500-5000 rpm paikeilla ja parin-kolmenkympin vauhissa siis tekee tuota. Pahimmalta kuulosta sillon ku löysää liipasimen. Toki uusi tuttavuus mulle tuo kelkka, niin tiiä vaikka ois ominaisuus
Mulla oli -16 Hardcore aikanaan ja mielestäni sekin pietti tuollaista ääntä. Eipä se oikeen kummentunut ajan myötä ja ajelin menemään... ehkä se vähän poistui moottorituen ja petikumien vaihdon jälkeen.
Moskoselin reissulla vaiheltiin yhen catti kuskin kans keulan muoveja ku hän halus mun kelkassa olleen lamputtoman "konepellin" ja mä orkkis osat. Pikkusen tuntuu nyt orkkis osilla miettivän ennen ku nousee kierrokset kunnolla nii pitäs vissiin siirtää sitä imuanturia ja modata ilmanottoa. Koitin kaivella ohjeita täältä mut ei toiminu kuvat enää niissä ohjeissa mitä löysin. Oisko jollai tallessa kuvia miten muutokset pitäs toteuttaa? Toinen kysymys on remmistä. Moskon reissussa mentiin noin 300 kilsaa gatesin 41C4620 remmillä ja sillä pelas ihan ok. Alkaa vain olla huonolla hapella ku langat sojotta kylistä. Ja vähän turhan lyhkänen ku vaik sääti nii meinaa kitistä ja liikkua kovalla tyhjäkäynnillä. Varista nakeltu rajotinholtti mäkeen. 40C4683 tollasta remmiä suositeltiin mut ei tunnu löytyvän kotimaan kaupoista.
Sano catista etupukin iskari sopimuksen irti ja nyt pitäs uus mahd.nopeesti löytää. Eli ehdotelkaa kohtuuhintasia etupukin iskareita mielellään lisäsäiliöllisiä ja säätömahdollisuuksilla.
40C4683 on liian pitkä. Laita Carlislen ultimax4 144-4740. Saa kotimaasta alle 80e ja tuohon kelkkaan paljo sopivampi ku yksikään Gates. Tais olla vaan kolme milliä pidempi ku orkkis 084, leveys lähestulkoon sama.
Tuon 4683 pystyy kuitenkin säätää silleen että jäähdytysuran pohja on lautasten reunan tasalla. 084 taas ei tule ees selkä yli kakkosen reunasta.